Зробимо Україну
| Разом!
ПУНКТИ ПРИЙОМУ
Прийшов час діяти
Користуватись багаторазовим, сортувати, переробляти, відповідально споживати
93% відходів в Україні потрапляє на звалища. Сьогодні 6 тисяч офіційних сміттєзвалищ займають площу близько 9 тис. гектарів, що разом покрили б площу міста Хмельницький. Існують також 26,6 тис. несанкціонованих звалищ, які щодня зростають навколо наших міст і сіл.
КУДИ ЗДАВАТИ?
Звертайте увагу не на колір баку, а на напис на ньому.
1
Знайдіть пункт
Знайдіть найближчий пункт приймання вторсировини
2
Відсортуйте
Відсортуйте сировину відповідно до інструкцій станції або баку
3
Будьте уважні
Очистіть від залишків їжі, спресуйте, здайте на перероблення
Як правильно сортувати
Не можна викидати в сміттєвий бак: медичні відходи та маски, батарейки, лампи, побутову техніку, електроніку, ртутні термометри, опале листя.
Метал
Сортуємо:
Алюмінієві та консервні баночки, інші види металів.
Не сортуємо:
«Шуршики» з печива чи цукерок, металеві балончики від газу та дезодорантів, фольга з залишками їжі.
Пластик
Сортуємо:
Пляшки з маркуванням PET або PETTE; пляшки й флакони з маркуванням HDPE, PEHD, PE, кришечки, поліетилен у вигляді плівки.
Не сортуємо:
Одноразовий посуд, якщо відсутнє маркування або стоїть PVC.
Папір
Сортуємо:
Газети, каталоги, журнали, зошити, використаний папір, конверти, книжки без твердої обкладинки, картонні ящики та коробки, паперові пакети.
Папір не комкайте, а складайте рівно лист на лист.
Не сортуємо:
Серветки, чеки, вологий, жирний забруднений папір чи картон, одноразовий посуд, Tetra Pak (пакети з-під соку, молока).
Скло
Сортуємо:
Цілі та биті скляні пляшки, інші види скляних відходів.
Не сортуємо:
Кришталь, жаростійке та ударостійке скло, екрани телефонів, кераміку.
Тетра-Пак
Сортуємо:
Tetra Pak вид багатошарового пакування (картон, поліетилен, фольга), що найчастіше використовується як тара для молока та соку.
Упакування необхідно помити всередині та спресувати.
Небезпечні відходи
Сортуємо:
Батарейки та акумулятори, стара побутова техніка, ртутні термометри, люмінесцентні лампи, залишки масел та масляні фільтри, рештки клею, фарби, лаку та розчинів, медичні відходи, зокрема ліки та одноразові маски, хімікати та пестициди.
Органіка
Сортуємо:
Овочі, фрукти, листя, трава, хліб.
Не сортуємо:
Деревина, деревне вугілля, мушлі, рідини, м'ясні залишки, кістки.
Інше
Все, що залишилося після сортування:
Одноразовий посуд, зубні щітки, соломинки для пиття, ПВХ, що містить хлор, змішане пакування, чеки, папір з самоклейкою поверхнею, ламінацією, вироби з переробленого паперу, ударостійке скло від гаджетів, кістки, залишки м’яса, фломастери, засоби жіночої гігієни, підгузки, вологі серветки.
Речі та одяг:
Відремонтуйте, дайте їм друге життя або віддайте нужденним.
7 типів пластику
Основні типи пакування та маркування пластику
PET або ПЕТ
1 - поліетилен терефталат, PET або ПЕТ: пляшки з води, пива, косметичної продукції, молочних продуктів, рослинних олій. Переробляється.
PEHD (HDPE)
2 - поліетилен високої щільності, PEHD (HDPE): пляшки та пакети для молочних продуктів, косметичних засобів (шампуні), кришечки від пляшок, одноразовий посуд, контейнери для продуктів харчування, іграшки, різні ковпачки та кришки для пляшок та флаконів, міцні господарські сумки, фасувальні пакети та ящики. Переробляється.
PVC або ПВХ
3 - полівінілхлорид, PVC або ПВХ: меблі, упаковки побутової техніки, обгорток для сиру та м'яса, дитячих іграшок, пляшок для рослинних олій, взуття, медичної продукції.
Це найбільш отруйний та небезпечний пластик. При спалюванні утворюються високотоксичні хлорорганічні сполуки, небезпечні отрути – діоксини. Не піддається переробці.
PELD (LDPE)
4 - поліетилен низької щільності, PELD (LDPE): різні пакувальні матеріали, пакети для супермаркетів, CD, DVD диски. Переробляється.
PP або ПП
5 - поліпропілен, PP або ПП: посуд для гарячих страв, відра, одноразові шприци, кришки для пляшок, пляшки для кетчупів, стаканчики для йогуртів. Переробляється.
PS або ПС
6 - полістирол, PS або ПС: одноразовий посуд, контейнери для їжі, пакувальні таці для продуктів харчування в супермаркетах, виделки та ложки, фасувальні коробки для яєць. Не переробляється (окрім пінопласту).
OTHER
7 – інше: інші види пластмас, зокрема багатошарові упаковки або упаковки з суміші кількох видів пластику. За умови багаторазового використання, нагрівання може виділяти отруйний бісфенол А. Не піддається переробці.
МІФИ ПРО СОРТУВАННЯ
1
Все потрапить в одну купу
Усі відходи вивозить один сміттєвоз. Відсортовану вторинну сировину з контейнерів збирають спеціалізовані підприємства, які проводять ретельне сортування, а потім відправляють його на перероблення. Компанії економічно зацікавлені в тому, щоб не викидати вторсировину на звалища, якщо встановили свої баки у вашому дворі.
2
Для сортування потрібно багато місця
Всю вторинну сировину можна складати в одну коробку або пакет (помити і спресувати), відділяючи органічні відходи й сміття що не піддається переробленню в окреме відро. У день здачі вторинної сировини розділити все на фракції. Організація простору залежить суто від кожного, домашня станція для сортування може займати мінімум місця завдяки сучасним підходам.
3
Переробити можна все
Забруднена їжею вторсировина непридатна для перероблення, так само як вологі серветки, вушні палички, зубні щітки, засоби гігієни, соломинки, чеки, бавовняні диски, одноразовий посуд, кришталь, жароміцне та стійке до ударів скло. І це ще не повний список! Тому рекомендуємо користуватись екологічними альтернативами та багаторазовим пакуванням, уникати всього одноразового.
4
Речі з переробного матеріалу неякісні та шкідливі для здоров’я
Існують спеціальні стандарти на виробництві, які порушувати не можна. За ними уважно слідкують виробники. Товари, які містять небезпечні речовини, не будуть допущені до продажу. Одяг на основі переробленого пластику випускають такі відомі світові бренди, як Nike, H&M, Levi’s, Topshop, Marks&Spencer, Max Mara, які не будуть ризикувати своєю репутацією.
5
Більшість не сортують, сортування одного ситуацію не врятує
Навіть здаючи лише макулатуру за рік можна врятувати не одне дерево, а за все життя може назбиратися цілий ліс. Окрім того, вторсировина може стати матеріалом для створення нових речей. Зокрема, нещодавно з 16 перероблених пластикових пляшок компанія Nike випустила по 1 футболці.
Соціальна відповідальність
В ефективній системі продовольства пакування робить високоякісні продукти доступними для всіх, а також подовжує їх термін придатності та сприяє зменшенню кількості харчових відходів. Тому PepsiCo робить свій внесок в побудову економіки замкнутого циклу для пакування та прагне, щоб пластик ніколи не перетворювався на сміття. Для цього компанія ставить собі за ціль до 2025 року:
  • розробити пакування, яке на 100% підлягатиме переробленню, компостуванню чи біорозкладанню;
  • збільшити до 25% частку перероблених компонентів у пластиковому пакуванні;
  • скоротити на 35% компоненти з первинного пластику в портфелі напоїв;
  • інвестувати в збільшення показника вторинної переробки на ключових ринках.
Використовуючи свою експертизу, досвід та глобальний масштаб, компанія робить свій внесок у побудову більш стійкої та сталої системи продовольства. PepsiCo вірить, що можна змінити те, як світ виробляє, доставляє, споживає та утилізує харчові продукти та напої, щоб разом вирішувати проблеми, з якими зітштовхується сучасний світ.
ПРО ПРОЄКТ
Створюємо разом!
Сортуємо щодня!
«Національна мапа пунктів прийому вторинної сировини» – Всеукраїнський проєкт, покликаних сформувати якісну інфраструктуру для сортування. Офіційна сторінка проєкту виступає в ролі живої платформи для громадян України, де вони мають змогу організувати логістику вторинної сировини: шукати, відмічати/видаляти пункти прийому, здавати сировину. Особливістю інтерактивної мапи є широка мережа точок приймання: спеціалізовані пункти, баки для сортування, невеликі станції в організаціях.
Проєкт не обмежений у час, він збирає на своїй платформі велику українську спільноту екоактивістів, громадських діячів та тих, хто тільки починає сортувати. До 2023 року на платформі планується створення мережі точок, яка повністю покриє Україну: від великих міст до маленьких селищ.
Організатори закликають всіх українців долучатися до проєкту та допомагати один одному під час сортування. Діліться власними знаннями та знахідками, мотивуйте інших.

Розпочинаймо нову епоху сортування разом!

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ МОЛОДІЖНИЙ
РУХ «LET'S DO IT UKRAINE»
КОМПАНІЯ З ВИРОБНИЦТВА ПРОДУКТІВ ХАРЧУВАННЯ І НАПОЇВ
МІЖНАРОДНИЙ МОЛОДІЖНИЙ РУХ
«SCHOOL RECYCLING WORLD»
ПРО НАС
Проєкт створено Всеукраїнським молодіжним рухом «Let’s do it Ukraine» за підтримки компанії PepsiСo Україна, PepsiСo Foundation з метою формування культури правильного поводження з відходами в Україні.
КОНТАКТИ
ГО «Let's do it, Ukraine»
01001, Київ 1, а/с В525
info@letsdoitukraine.org
+380442216287
Ми використовуємо наші і сторонні cookies щоб поліпшити ваше враження і наші сервіси, аналізуючи перегляди на нашому сайті. У разі продовження використання сайту ви підтверджуєте згоду на використання cookies.
Погодитись